Ramię Phoenixa ruszyło …

… ale jeszcze nie kopie w marsjańskim gruncie. Poniżej Matt Robinson z JPL prezentuje obecną pozycję instrumentu używając własnego ramienia (trzymając model koparki jaka przymocowana jest do ramienia Phoenixa):

pozycja ramienia

Uniesiono „łokieć” i przygotowano się do zerknięcia kamerą zamocowaną do wysięgnika za brzeg lądownika, żeby sprawdzić czy nie ma tam jakiś skał, które mogłyby przeszkodzić w kopaniu. Tak przynajmniej sytuacja miała się wczoraj podczas konferencji prasowej. Zdjęcia, które Phoenix nadesłał dzisiejszej nocy pokazują, że pozycja ramienia się zmieniła, np.:

Nie wiem, czy któreś ze zdjęć z powyższego linka pochodzą już z miejsca prawdopodobnego kopania, ale powinno wyjaśnić się to na dzisiejszej konferencji (obdywają się codziennie o 20:00 czasu polskiego z transmisją na Nasa TV). Pierwsze próby kopania zaplanowano na przyszły tydzień.

Oprócz tego naukowcy postanowili nadać nazwy skałom i formacjom terenu w okolicy lądowania, aby móc je zapamiętać (łatwiej skojarzyć o co chodzi, kiedy ktoś mówi Alice, zamiast „średniej wielkości kamień dwa metry na północny wschód”):

Phoenix skompletował także zdjęcia do pierwszej panoramy okolicy, niestety zniknął z niej tajemniczy obiekt na północ od lądownika (czyżby to był błąd kamery lub pojedynczy błysk?). Natomiast Kanadyjczycy, którzy skonstruowali stację meteorologiczną na pokładzie Phoenixa, uruchomili lidar do obserwacji chmur, mgły i pyłu w atmosferze. Pewnie dlatego przy raporcie pogodowym z drugiego sola, komunikat „sun” zmieniono na „sun & dust” (komunikat po prawej stronie bloga). Temperatury maksymalna i minimalna były takie same jak podczas pierwszego dnia.

Reklamy  Skomentuj

  Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

  Logo WordPress.com

  Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Google+

  Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie z Twittera

  Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Facebooku

  Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

  w

  Connecting to %s%d blogerów lubi to: