Prom Discovery (misja STS-124) wystartował

Discovery

Dizisiaj o godz. 23:02 czasu polskiego (17:02 na Florydzie) wystartował z Cape Canaveral prom kosmiczny Discovery (zdjęcie: NASA TV). Załoga to sześć osób: 4 Amerykanów, 1 Amerykanka i 1 Japończyk. Celem misji jest dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ang. ISS) kolejnego komponentu japońskiego laboratorium Kibō (z jap. Nadzieja, zwany też JEM – Japanese Experiment Module) oraz elementów zapasowych do zepsutej toalety. Dokowanie do stacji ISS odbędzie się za dwa dni.

Astronauci mówią, że wynoszony element laboratorium Kibo – moduł ciśnieniowy (ang. pressurized module – stąd oznaczenie PM), to największy ładunek wynoszony do tej pory przez prom kosmiczny: jego długość to 11.2 m, średnica 4.4 m. Ma on zapewnić komfortowe warunki pracy i światowej klasy sprzęd do przeprowadzenia eksperymentów naukowych, przede wszystkim biologicznych i dotyczących inżynierii materiałowej.

Kibo

Razem z PM wyniesiony zostanie manipulator służący do obsługi ostatniego elementu laboratorium Kibo, tzw. Exposed Facility (EF), gdzie będzie można umieszczać obiekty wystawione na bezpośrednie działanie próżni kosmicznej. Moduł PM zawiera także konsolę do sterowania manipulatorem oraz małą śluzę powietrzną, gdzie będzie można przenosić kontery z EF. EF zostanie dostarczony na stację w 2009 roku, natomiast na miejscu jest już inny element laboratorium ELM-PS (patrz rysunek powyżej), który po dołączeniu do PM ma służyć jako przechowalnia laboratorium (na naukowe próbki, zapasowy sprzęt itp.). Obecnie ELM-PS jest tymczasowo przyłączony do amerykańskiego modułu Harmony, do którego zostanie doczepiony także PM. Po wykonaniu tej operacji, zadaniem astronautów będzie przeniesienie PS i dołączenie go do PM.

Mimo, że PM znacznie poszerzy możliwości naukowe ISS, największe zainteresowanie mediów wzbudza inny ładunek promu – zabrane w ostatniej chwili elementy zapasowe do toalety na stacji, która kilka dni temu uległa awarii. Jak donoszą agencje, w urządzeniu rosyjskiej producji zawiodła funkcja zasysania cieczy, elementy stałe są pochłaniane prawidłowo. Astronauci korzystali wcześniej z wc umiesczonego w Sojuzie (stale dołączony do stacji rosyjski statek Sojuz służy jako kapsuła ratunkowa na wypadek konieczności ewakuacji) ale ma ono ograniczoną pojemność, która już została wykorzystana. Obecnie każdy z mieszkańców stacji używa zestawu specjalnych woreczków, więc dostarczenia nowych części oczekuje się z wytęsknieniem 🙂

Misja potrwa dwa tygodnie, powrót planowany jest na 14 czerwca.

Promy kosmicze wg planu mają przejść na emeryturę w 2010 a w 2014 zostać zastąpione przez opracowywany właśnie statek Orion przeznaczony do lotów m.in. na Księżyc.

Reklamy

  1. 1 Prom Discovery uszkodził platformę startową « Space XXI

    […] 3, 2008 in Loty załogowe, Orbita ZiemiTags: CapeCanaveral, Discovery, ISS, Kibo, Prom Sobotni start misji STS-124 źle skońćzył się dla platformy startowej 39A w Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na […]
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s%d blogerów lubi to: