Phoenix nie znalazł wody w pierwszej próbce

Phoenix rozpoczął podgrzewanie pierwszej próbki, którą z pewnymi problemami udało się umieścić w jednym z pojemników instrumentu TEGA. Najpierw temperaturę pobranego gruntu podniesiono do 35 st. Celsjusza, aby roztopić ewentualny lód, potem, w kolejnej fazie analizy, podgrzano próbkę do 175 st. Celsjusza. Wody nie wykryto, mimo, że pobrany grunt zawierał fragmenty białej materii (zdjęcie niżej), która jak się podejrzewa może być lodem wodnym (albo rodzajem soli).

Biały material

Naukowcy, jak twierdzą, nie są zaskoczeni. Próbka zanim dostała się do pojemnika dosyć długo leżała na słońcu, co mogło spowodować sublimację lodu. W ciągu następnych kilku dni temperatura wzrośnie do 1000 st. C, co powinno uwolnić ewentualną wodę związaną chemicznie w minerałach. Jej wykrycie  potwierdziłoby, że w przeszłości występowała w tym rejonie woda w stanie ciekłym.

Mały fragment białej materii został podczas kopania upuszczony na grunt. Naukowcy zamierzają go obserwować – jeśli to lód, powinien na słońcu sublimować i zanikać. Na najbliższe dni planowane są także kolejne kopania w innym miejscu i dostarczenie nowych próbek do instrumentów TEGA i MECA. Aby wykryć lód naukowcy muszą znaleźć sposób na szybsze dostarczenie próbek do pojemnika, bez wielodniowego okresu spoczywania gruntu na osłonie pojemnika TEGA, wystawionego na działanie promieni słonecznych, jak to miało miejsce w przypadku pierwszej próbki.

Reklamy

  1. […] dołka, wykopanego przez Phoenixa, pokazały, że w ciągu kilku dni zniknęły małe kawałki jasnej materii odkrytej na głębokości kilku centymetrów. Skoro zniknęły, musi to być lód, który sublimuje […]
    +1

  1. 1 Phoenix znalazł lód wodny « Space XXI

    […] dołka, wykopanego przez Phoenixa, pokazały, że w ciągu kilku dni zniknęły małe kawałki jasnej materii odkrytej na głębokości kilku centymetrów. Skoro zniknęły, musi to być lód, który sublimuje […]
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s%d blogerów lubi to: