Japonia ma ministra ds. kosmosu

Fumio Kishida

Japoński premier Yasuo Fukuda powołał na nowe stanowisko w swoim rządzie – ministra ds. kosmosu – Fumio Kishidę (na zdjęciu). Nowy członek rządu będzie miał za zadanie skoordynowanie japońskich przedsięwzięć kosmicznych, podejmowanych obecnie przez kilka organizacji.

W zeszłym miesiącu japoński parlament przegłosował ustawę, która zezwala na wykorzystanie kosmosu do celów obronnych. Do tej pory Japonia wstrzymywała się od używania swojego przemysłu kosmicznego do jakichkolwiek zadań o charakterze militarnym, jednak rosnące zagrożenie ze strony programu rakietowego Korei Północnej (podczas jednego z testów koreańska rakieta przeleciała nad Wyspami Japońskimi i wylądowała w Pacyfiku) oraz szybkie postępy Chińczyków, skłoniły kraj kwitnącej wiśni do zmiany ustawodawstwa. Może to pozwolić na budowę japońskich zaawansowanych satelitów szpiegowskich (do tej pory używano do tego celu kilku obserwacyjnych) albo na bliższą współpracę z Amerykanami w sprawie systemów antyrakietowych (lub budowę własnych).

Nowe ministerstwo oraz nowe prawo oznacza prawdopodobnie zmiany w japońskim programie kosmicznym. Rząd mówi, że w ciągu najbliższego roku chce przedyskutować kształt programu i przedstawić nowe rozwiązania.

Obecnie Japonia zaangażowana jest m.in. w prace na ISS (laboratorium Kibo i japoński astronauta na stacji) oraz w badania Księżyca (orbiter Kaguya).

Reklamy  Skomentuj

  Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

  Logo WordPress.com

  Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Google

  Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie z Twittera

  Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Facebooku

  Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

  Połączenie z %s%d blogerów lubi to: