Phoenix znalazł lód wodny

Lod

Wprawdzie nie poprzez analizę pobranych próbek gruntu ale i tak jest to sukces. Zdjęcia dołka, wykopanego przez Phoenixa, pokazały, że w ciągu kilku dni zniknęły małe kawałki jasnej materii odkrytej na głębokości kilku centymetrów. Skoro zniknęły, musi to być lód, który sublimuje (czyli przechodzi od razu w parę wodną – na Marsie jest zbyt niskie ciśnienie, aby woda mogła występować tam w postaci ciekłej, tym samy lód nie może się stopić) – orzekli naukowcy. Na animacji obok, w lewym dolnym rogu wykopu widać wspomniane fragmenty.

Lądownik rozpoczął także kopanie w innym miejscu, ale tutaj ramię natrafiło na twardą warstwę i po trzech kolejnych próbach, automatycznie zatrzymało się (zgodnie z programem przewidującym takie sytuacje).

W międzyczasie naukowcy przygotowują poprawkę oprogramowania, która ma pozwolić na wznowienie zapisywania danych naukowych w pamięci flash lądownika. Obecnie naukowcy ściągają te dane każdego dnia z powodu problemów, które wystąpiły niedawno – oprogramowanie Phoenixa wygenerowało dużo niepotrzebnych danych technicznych, co z kolei doprowadziło do utraty pewnych danych naukowych (na szczęście niekrytycznych). Naukowcy z NASA mówią, że wiedzą jak rozwiązać problem, patch będzie gotowy za kilka dni, wtedy zostanie przesłany na lądownik. Onet nieco przesadził nazywając te problemy „Kosmiczną klęską NASA”.

Reklamy  Skomentuj

  Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

  Logo WordPress.com

  Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Google

  Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie z Twittera

  Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Facebooku

  Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

  Połączenie z %s%d blogerów lubi to: